Siz çalışmayın, sisteminiz çalışsın

Müşterileriniz sizi bulsun.

Dijital Pazarlama

İyi bir pazarlama; rakip analizi ile başlar => Etkili tanıtım yazısı ve doğru hedef kitleye reklam, tanıtım ile devam eder => Bol bol satışla tamamlanır.

Ürün ve hizmetlerinizi internet reklamları ile tanıtmak ister misiniz?

Şimdi size özel hazırlanacak ücretsiz sektör ve rakip analizi ile Google, Facebook, Instagram üzerindeki hedef kitlenizi tespit ediyor, tahmini reklam bütçesi ile birlikte tarafınıza sunuyoruz. Detaylı bilgi için ücretsiz rapor formunu doldurun.

PAZARLAMA TEKNİĞİM ve KAZANACAKLARINIZ

Dijital pazarlamanın girişinde sizinle veya ekibinizle 40 SORUYA 40 CEVAP vereceğiz. Bu 40 soru ve 40 cevap sattığınız ürünü ve rakiplerinizi gerçekte ne kadar tanıdığınızı hatta sektör içerisindeki ek müşteri beklentilerini anlamamızı sağlayacak.

Yaklaşık bu eğitim bir tam gün sürecek ve günün sonunda aşağıdaki kazanımları elde edeceğiz.

1- Ürün veya hizmetimizi daha iyi tanıyacağız
2- Marka veya ürün vaadimizi yeterliliğini konuşacağız.
3- 140 - 500 - 3000 karakterlik 3 adet iş sunumumuz olacak.
4- Rakiplerimizi objektif olarak göreceğiz.
5- Piyasada bir ürünle mi yoksa bütün ürünler ile mi rekabet edeceğiz onu inceleyeceğiz.
6- Detaylı bir ürün veya hizmet eksik listesi çıkaracağız.

Belirlediğimiz ana konuda çalışacağımız ürün ve hizmet ile ilgili rakip, bayii, sektör oyuncularından müşteri gibi fiyat teklifleri alacağız. İşle modelleri ile ilgili detay bilgi isteme çalışacağız.

KAZANACAKLARIMIZ

1- Fiyatlarımızın uygun veya pahalılığını inceleyeceğiz.
2- Satış tekniğini, hangi kitleye satış yaptığını anlamaya çalışacağız.
3- Rakibin satışta kuvvetli ürünlerini tespit etmeye çalışacağız.
4- Bayii ve satış kanalı listesine ulaşmaya çalışacağız.
5- İnternet sitelerini inceleyerek diğer bilgiler ile birleştirip kuvvetli ve zayıf yönlerimizi göreceğiz.

Arama motorları (Google, yahoo, bing, yandex) ve sosyal medya incelemesi yapacağız.

KAZANACAKLARIMIZ.

1- Özellikle arama motorlarında (Google, yahoo, bing, yandex) müşterilerimiz ürün veya hizmetimizle ilgili neler arıyor.
2- Müşteriler nasıl internetten ürüne ulaşıyor.
3- İnternet üzerinden satış yapanlar bu ürünü nasıl satıyor.
4- İnternetten satış yapanlar müşterilere ne vaad veriyorlar.
5- internette en iyi sırada olan firmalar hakkında olan müşteri şikayetlerini inceleyeceğiz.

Bu adıma kadar bütün sektörümüzle ilgili bilgi sahibi olduk, rakiplerimizi inceledik ve müşteri beklentilerimizi elde etmiş olacağız.

Bu aşamada 5N2K1V metoduna göre ürün ve hizmetimiz ile ilgili Ne, Neden, Nasıl, Nerede, Ne zaman, Kime ve Vaadimizi çok net bir şekilde yazacağız ve sonrası içince yazmayı öğreneceğiz.

KAZANACAKLARIMIZ.

1- Websitenizdeki menülerin (Anasayfa, hakkımızda, Ürünlerimiz, hizmetlerimiz vb..) neler olması gerektiğini çıkarırsınız.
2- Müşteri beklentilerini karşılayan, Google SEO'ya uyumlu ürün ve hizmet açıklamalarımız olacak.
2- Pazarlama ekiplerinizi eğitirken nasıl konuşmaları gerektiğini ve gelecek sorulara karşı cevaplar hazırlamış olursunuz.
3- 6 saniyede müşterinizin dikkatini çekersiniz, 60 saniyede iş sunumunuz yapar ve müşteriye ürün veya hizmetinizi almaya ikna edersiniz.
4- Ürün veya hizmetinizin hangi zayıf yönlerinden bahsetmemeniz gerektiğini öğrenirsiniz.

Adım -4 oluşturduğumuz içeriklerin, websitesine görsellerle birlikte yerleştirme işlemi yapılacaktır.

Daha önce yaptığımız arama motoru incelemesine göre bulduğumuz müşteri arama davranışlarına göre hedef kitle belirlemesi yapacağız.

KAZANACAKLARIMIZ

1- Hangi sosyal medya platformuna reklam vermeliyiz öğreneceksiniz.
2- Hangi müşteri grubları ürünümüzle ilgilenir onu
öğreneceksiniz
3- Öncelik Google SEO mu yoksa Google veya Facebook reklamımı onu öğrenirsiniz.
4- Hangi haber, forum, bloglar sizin için tanıtıma uygun öğrenirsiniz.
5- İlerleme planınız olacak.

Bu aşamada en kolay ve en çok para kazanacağınız ürün için reklam, tanıtım metinleri yazımı yapılacak, bannerlarhazırlanacak, belirlenen sosyal medya reklam platfromları üzerinde tanıtım ve reklamlara başlanacaktır.

KAZANACAKLARINIZ.

1- Minumum bütçelerle reklam vereceğiz.
2- Müşteri alım davranışlarını izleyeceğiz.
3- Websitemizin kullanşlılığını test edeceğiz.
4- İnternetten gelen müşterilere ilk sunumlarımızı yapacağız.
5- Goole SEO'da yukarıya çıkabilmeniz için 4 aylık SEO çalışması başlayacak

Bu aşamada yayınladığımız reklamlar üzerinde hedef kitle ve reklam sloganlarının müşteri dönüşlerini takip edeceğiz. Reklam metinlerin üzerinde ekibimiz düzenlemelerini, hedef daraltma veya hedef genişletme uygulayarak müşterilere ulaşılacak ve form
veya telefon ile sizlerle iletişime geçmeleri ağlanacak.
Maksimum müşteri kazanımı sağlandıktan sonra geçersiz tıklamalarla mücadele edilip maliyet düşürme ve karlılık oranı artırılacak.

Yapılan iş ve hizmetler ile ilgili genel bir tekrar yapılacak, temel düzeyde reklam paneli eğitimleri verilecek, websitesi eğitimleri verilecek ve böylece kendi sisteminizi kendiniz yönetmeniz sağlanacaktır.

Bütün yapılan çalışmalar ve kurulan sistemler ile ilgili 12 ay boyunca telefonla ve email ile destek sağlanacaktır.

SIK SORULAN SORULAR

Dijital pazarlama; TV, Radyo, Gazete gibi geleneksel pazarlamanın dışında hızlıca gelişen internet medyası üzerinde sosyal medya, haber, forum, bloglar ve mobil cihazlar üzerinde reklam ve tanıtım faaliyetlerinin hedefli ve minumum maliyetlerle pazarlamanın yapılma şeklidir.

Herhangi bir ortamda tanıştığınız bir kızdan telefon numarasını, email adresini, facebook veya twitter adreslerini istediniz ve ilerleyen günlerde onu bu kanallar üzerinden “Ben çok zengin biriyim evlen benimle diye mesajlarattınız” Bu bir hedef kitleye dayalı izinli dijital pazarlamaya örnek verilebilir. DEVAMINI OKU

Gelişen internet teknojileri beraber artık çok fazla sayıda internette reklam mecrası bulunmakta başta Google reklam, Facebook reklam, Linkedin reklam, Haber siteleri, Bloglar, Sosyal topluluklar, Forumlar (donanım haber, kadınlar kulübü, hardwaremania) ürününüzde gerçek satış başarısını yakalayabilmek için kime inanacaksınız belli değil herkes size ben iyi reklamı yaparım diyor ancak websitenizde kullandığınız slogan ve içerikleri kontrol etmiyor doğru onlar en fazla sitenize ziyaretçi gönderiyor ancak ürün tanıtım sayfanız kendini yeteri kadar anlatamadığı için müşteriler çıkıp gidiyor.

İşte bu karma karışık düzen içinde dijital pazarlama uzmanları websitenizden, ürün tanıtım sayfanızdan başlayan incelemeler ile hangi sosyal medya, gerilla mı yoksa viral pazarlama tekniklerimi kullanılacak hakkında bir yol planı çıkartmak için vardırlar.

Bir dijital pazarlama uzmanı tek konuda uzman değildir. Dijital pazarlama uzmanı sadece SEO, sadece Google reklam, sadece Facebook reklam desteği istemeniz anlamsız olur onlar baktıklarında geneli görürler.

Bir dijital pazarlama uzmanı ilk önce düşünmesi gereken şey ürününüzden müşteriniz ne fayda elde etmek isteyecek sorusunu çok sormalı ve bu soruya bir cevap bulduktan sonra tek kelime ile bunu anlatabilmelidir.

örneğin: Uzman Psikolog Asım EREN'in panik atak müşterilerini bulamıyoruz şikayeti üzerine başlattığımı panikatakdoktoru.com projesi 3 ay gibi kısa sürede müşteri kazanımına başlamış SEO (arama motoru optimizasyonu) ile doğal olarak yerini almış ve uzman Psikolog Asım EREN 2 senedir hasta almakta zorlandığı panik atak hastaları için artık müşterisi ve google onu anlamış ve Asım bey bu işten beklediği paraları kazanmıştır.DEVAMINI OKU

Dijital pazarlama uzmanı her şeyden önce müşteriniz ile sizin internette doğru temas kurmanızı sağlar böylece birbirini doğru anlayan müşteri ve firma uzun süreli ve faydalı bir alışveriş yapmış olurlar. DEVAMINI OKU

Herkesin kendince farklı nedenleri olabilir ancak kısaca aşağıdaki size bir fikir verebilir.

1- Düşük bir bütçeniz var ise
2- Ürününüz sadece belli bir bölgeye hitap ediyorsa
3- Müşteri geri dönüşlerinden emin olmak istiyorsanız
4- Tam hedef müşteri kitlenize tanıtım yapmak istiyorsanız
DEVAMINI OKU

Bazı dijital pazarlama çeşitleri listesi

1- Google reklam
2- Facebook reklam
3- Linkedin reklam
4- Sosyal medya viral pazarlama
5- sosyal medya gerilla pazarlama
6- instagram ve pinterest ile pazarlama
7- Mobil pazarlama
8- Email pazarlama
9- Sosyal medya hedefli reklamcılık

SEO’mu Google adwords mü sorusunun cevabı ürününüzün marka tutundurmasının durumu ile ilişkilidir. Yani eğer piayasaya yeni bir ürün çıkartıyorsanız ürünün marka bilinilirliği olmadığı için izlemeniz gereken yol Google adwords (Google reklamları) ile farkındalık oluşturmak ve google adwords (Google reklamları) devam ediyorken SEO (Search engine optimization – Arma motoru optimizasyonu) için bol içerik oluşturmak, tanıtıcı video çekimleri hazırlamak, blog ve forumlarda paylaşarak sitenizin SEO (Arma motoru optimizasyonu) yukarıda tumak en iyi yol olacaktır. DEVAMINI OKU

Hangi sosyal medyada olmalıyım sorusu sizi çok meşgul ediyor Google mu iyi, Facebook mu iyi? Şimdi şunu düşünün sosyal medyada harcamak istediğiniz rakam ne kadar ve ne kadar süre ile sosyal medya üzerinde reklama devam edebilirsiniz. Bu soruları kendinize sorun ve cevaplarını aldıktan sonra sosyal medya üzerinde daha önce bir deneyime sahip değilseniz bir danışmanla birlikte çalışmayı deneyin. Çünkü acemi halinizle reklam boşuna reklam maliyetlerini oluşturmuş olursunuz.DEVAMINI OKU

Şimdiye kadarki deneyim ve gözlemlemelerim şunu gösterdi eğer önceden anketlerle kullanıcı deneyimlerini ölçmedi iseniz, dijital medya marka vaadinizi, kullanıcı tepkilerini ölçmeniz de mükemmel bir yer. Düşünün bir ürününüz ürettiniz internet sitesini hazırladınız bu siteye çok küçük bir 100 TL’lik reklam verip hedef kitlenize duyurusunu yaptınız ve eğer dönüş olmazsa bir kaç düzenleme daha yapıp tekrar reklama çıktınız müşteri beklentileri satışa dönüşmeye başladığı anda artık görsel ve basılı medyaya reklama çıkabilirsiniz. DEVAMINI OKU

Veritabanı pazarlama; yaşınız ilerledi artık hayat tek başına çekilmiyor ve yeni insanlarla da pek tanışamıyorsunuz ama evlenmek istiyorsunuz. Bu aşamada annenizi, abla, kardeş, akraba, arkadaşlara cep telefonunuz üzerinden, Facebook sayfanızdan, kayıtlı mail adresine “ben çok zengin biriyim evlenmek istiyorum” DEVAMINI OKU

Müşteri odaklı pazarlama; Katıldığınız bir toplantıda güzel bir kız gördünüz. Önce kravatınızı düzeltiniz, yanına gidip içeceğini tazelediniz, parti sonunda arabasının kapısını açtınız, çantasını düşürünce eğilip yerden aldınız sonra küçük bir gezinti teklif ettiniz daha sonra ise “Ben çok zengin biriyim, benimle evlenir misiniz?” dediniz.
DEVAMINI OKU

Viral pazarlama; Çok beğendiğiniz kızı evlenmeye ikna etmek için gerilla pazarlamada hazırladığınız video veya resimleri sosyal ağlarda paylaştıktan sonra sizin bu durumunuzu çok beğenen diğer sosyal ağ kullanıcılarınında kıza seninle evlenmesi için “O çok iyi biridir, bak senin için ne güzel video yapmış gibi” yorumlar yapması ve bu videoyu diğer arkadaşları ile de paylaşarak onlarında bak bu genç erkek bu kız için ne güzel düşünmüş sizde destek verin onlar
DEVAMINI OKU

Çok beğendiğiniz bir kız var ve onunla evlenmek istiyorsunuz ancak onu etkilemek için çok para harcamak istemiyorsunuz. Bu aşamada kapısının önüne gidiyorsunuz ve yere “Seni seviyorum, benimle evlenir misin?” yazıp yazının bir kaç yerinede havayi fişek koyup patlatıyorsunuz,
DEVAMINI OKU

[ninja_forms_display_form id=3]

dijital

TOP