Engin Yılmaz Kimdir?


22 Yaşından beri 3 adet girişim kurup, yöneten seri girişimcilerdenim. Bütün girişimlerinde para veya finans için beklemeden insanların ihtiyaçlarını çözmeye odaklanarak girişim büyütme stratejileri uyguladım.

Kullanıcıların ihtiyaç talep durumlarına göre hizmet kalemlerinde iyileştirme yaparak işletmenin karlılık seviyesini korumayı başardım.

İşletme yönetiminde markalaşma süreçlerini hızlıca tamamlayarak, hem şirketleri büyütmüş hemde müşteri güvenini elde ederek sürdürülebilir iş modelleri geliştirdim.

Bütün girişimlerinde gençliğin enerjisini işletme ruhuna katmayı başardım. Kendinden tecrübe olarak genç olan ancak görev verilse başarabilirim diyen genç yeteneklere eğitim, uygulama ve görevler vererek hayata hızlıca katılmalarını sağladım.

 

Yol Haritam

2020 Yılı itibariyle 40 yaşına ulaştım bundan sonra Engin Yılmaz olarak 3 şirket deneyim ve tecrübemle yeni girişimler için hızlı, sürdürülebilir dijital pazarlama modelleri geliştiriyorum.

 

Ne Yapıyorum?


Yeni girişimci için en büyük sorun çevre edinme sorunun yanında ürün veya hizmeti için alıcı kitle bulmakta girişimcilerin zorlanıyor, dijital pazarlama çözümleri Google Ads, Sosyal medya reklamları ile hızlıca girişimleri müşteri kitlesi ile buluşturuyorum.

Covid19 salgın hastalık nedeniyle 2020 Pazarlama teknikleri arasında girişimciler artık şahsi marka bilinirliliklerinin yanında firma marka konumladırma içinde dijital pazarlama uzmanı şirket bünyesinde barındırmak zorunda ihtiyaç halinde seri girişim tecrübemle her ölçekteki firma için gerek kendi ekipleri gerekse yeni ekipler kurarak uyuyan işletmeleri harekete geçirmek için ister aylık isterlerse işletme yöneticilerinin taleplerine göre 3, 6, 12 aylık dijital büyüme planlarına katkı sağlamaktayım.

 

Kısa Notlar

Dijital pazarlama dönüşüm hedefleri tamamladığında girişimi kuran bireylerin başlangıç aşamasında pazarlama ekibi kurmadan internet reklamlarından gelen yeni müşterilere direk cevaplar vererek müşteri elde edinmeleri daha yüksek olmaktadır.

 

Geçmişte Ben?


Türkiyemizim kadim şehirlerinden Tokat ilinin Erbaa ilçesinde 1980 yılında dünyaya geldim. Okul zamanlarının dışında babamın yanında 12 Yaşında iken aile işyerinde ticareti öğrenmeye başladım.

Üniversite eğitimini Tokat Gazi osman paşa üniversitesi Niksar meslek yüksek okulunda Bilgisayar programcılığı 1999 yılında tamamladım.

2002 Yılı içinde ilk ticari işletmem Çözüm Bilgisayar’ı Çözüm sunar sloganı ile yerel bir işletme olarak kurdum. İstanbul anadolu yakası, Kocaeli bölgelerinde kurumsal firmalar, bireysel kullanıcılar için 1o kişilik ekiple teknolojik ürünler satışı ve satış sonrası destek hizmetleri verdim.

2010 yılı sonrası açık kaynak yazılım olan Joomla içerik yönetim sistemi için ekibimde yetenekli bir ekip arkadaşımın joomla için SEO eklentisi fikrini olumlu buldum gerekli tanıtım pazarlama faliyetleri sonucu yeni bir limited şirket kurarak ücretsiz olarak dağıtımını yaptığımız eklentiler için destek hizmetlerini ücretli sunarak 12 kişilik orta ölçekli yazılım firması kurduk.

Bu deneyimler çerçevesinde ister büyük olsun ister küçük fikirler olsun idealist girişimcilere dijital pazarlama uygulama, eğitim, danışmanlık hizmetleri vermekteyim.

Çözüm Bilgisayar

Girişim Başarı Hikayesi

2002 Yılında kurduğum ve 8 sene boyunca işletmeciliğini yaptığım, teknoloji destek girişimim. Bilgisayar ve internetin evlere yeni girmeye başladığı zamanlarda satış, eğitim, destek modellemesiyle insanların ihtiyaçlarını çözdük. Kısa sürede ticari hayatta tutunmayı başarıp, yükselmek için bireysel kullanıcı seviyesine ticari firmaları ekleyerek dijital danışmanlık, bakım anlaşmaları, muhasebe uygulamaları, websiteleri kurulum, Hosting hizmetlerini içerek şekilde tek merkezde bütün çözümleri sunarak firmadaki büyüme evresine geçiş yaptık.

2010 Yılında cep telefonlarının yaygınlaşması, büyük zincir mağazaların rekabetçi fiyatları sunmasındaki tehdidi görerek yazılım tarafından ekip arkadaşımın fikri için gerekli ön hazırlıkları yaparak yeni firma kurup eski firmayı yanımda gönüllü başka arkadaşa devir işlemini yaparak. Yeni maceram Joomace bilişim teknolojilerini yazılım tarafında yabancı ortağın olduğu, yönetim, pazarlamada benim olacağım ortak girişimi beraber kurduk.

Joomace Bilişim Teknolojileri

Başarısızlık Hikayesi

2010 Yılında bir fikri olgunlaştırıp, büyüttüğüm girişim, ekiple birlikte Joomla CMS için ücretli, ücretsiz eklentiler geliştirdik. Bu eklentiler için 200.000 adet kullanıcısı olan ve bunun bağlı olarak 6 aylık ve senelik abonelik modeliyle gelir modeli geliştirdik.

Dünyanın bir çok farklı ülkesinden joomla kullanıcılarının sevilen markası haline geldi, bu süreçte ekip ise 10-12 kişi aralığına kadar çıkartarak orta ölçekli istihdam edebilir bir şirket haline geldik.

Sene 2012 yılının yaz aylarına geldiğinde %50 firma ortağı, kendisine çok güvendiğim yazılımcı ortağım büyümesini tamamlamış, kurumsallığı oturtmaya çalışırken, firma ortağı yazılımdaki ona bağımlılığımı düşünerek şirket devir etmem konusunda şart koşunca şartları eşitlemek için gerekli şifre yetkilerini elinden alarak müzakere ortamında konuşmayı denedim.

Bu olaydan 5 ay öncesinde firma ortağı olmasına rağmen kendi gizli bir başka program yazıp satması sebebiyle işyerindeki işleri aksatması ve en önemlisi gizli yazdığı programı tespit ettikten sonra onu affetmeme rağmen bu yeni süreç içinde bütün geri bildirimlere olumsuz cevap almam üzerine bütün gemileri yakıp kendisini şirketi devir etmeyeceğim ve onsuz yola devam edeceğim kararı alarak şirketi devir aldım.

Bu tartışmanın üzerine daha önceden örgütlediği ekipteki 5 personelle beraber birleşip 6 kişi yeni şirket kurdular, bizde teknik ekip olmadan yeni bir döneme merhaba dedik. Kriz ortamında ilk iş 2 gün gibi kısa sürede yeni ekip kurarak müşteri mağduriyetlerini giderdik ve çalışma hayatına devam ettim.

2013 Yılı yaz aylarına gelindiğinde 1 sene içerisinde çok fazla ekip değiştirmeme rağmen yazılımda sağlıklı iyileştirmeler yaptıramayacağım kararına vardım. O gün benle çalışan ve hevesli olan 3 arkadaş şirketi satmak istediğimi iletip gerekli pazarlıklar sonucunda devir işlemini yapıp şirketten ayrılıp esas bildiğim aşkla yaptığım dijital pazarlama çözümünü profesyonel olarak sunmaya başladım.

Girişim başarısızlık hikayesi bana çok fazla şey öğrettiğini düşünüyorum. Girişimci için öncelik şirketin çıkarları olmalı ve mutlaka şirket ana sözleşmesinde gizlilik, ayrılıkların düşünülüp ince ince yazılması gerektiğini o zaman öğrendim. Kardeş, arkadaş bence fark etmiyor kişiler zorluktan kolaylığa çıktığında kendi çıkarına ne geliyorsa her konuyu o tarafa çektiğini acı bir tecrübe ile öğrenmiş oldum.

2013 Aralık ayı itibariyle 2010 yılında es verdiğimiz Çözüm Bilgisayar web kanadı dijital performans ajansı ÇözümWEB kurarak girişimcilik hikayemde yeni bir kapı açıp, yeni insanlarla tanışmaya, alın terimizle rızık aramaya devam ettim. Bugün aktif 250 müşterisi olan butik çalışan bir dijital ajans olarak yeni bir büyüme evresi başlatıyorum. Bakalım Allah benim için hangi hayırlı kapıları açacak, sevgi ve dua ile Allah yar ve yardımcımız olsun.